Internetowa kampania wyborcza nie dla wszystkich

29 sierpnia 2011

Komputer w łańcuchach

W dzisiejszych czasach nikogo nie trzeba zachęcać do korzystania z internetu. Wiele osób nie potrafi sobie wyobrazić nawet jednego dnia bez aktywności w wirtualnym świecie. Politycy także zdają sobie z tego sprawę i przy pomocy doradców marketingowych zmieniają internet w kolejny oręż wykorzystywany w walce wyborczej. Niestety, jak to bywa z niebezpiecznym narzędziem, przy braku wprawy i nieumiejętnym posługiwaniu się nim, można odnieść więcej szkód niż korzyści.

Dzisiaj w dostępie do internetu komputer to nie wszystko. Coraz chętniej sięgamy po różne mobilne rozwiązania jak tablety czy smartphony. Dobrze przygotowana strona internetowa, spełniająca międzynarodowe standardy, będzie działała tak samo dobrze na mobilnym urządzeniu jak i na komputerze osobistym. I o tym właśnie zapomnieli czarodzieje marketingu kandydatów w wyborach do sejmu i senatu w 2011 r. Takie niedopatrzenie może skutecznie zniechęcić lub wręcz uniemożliwić wyborcom zapoznanie się ze szczegółową wizją oraz programem danego kandydata.

Ranking zgodności ze standardami, przeprowadzony przez serwis www.utilitia.pl wykazał, iż na szczęście istnieją tacy, którzy są w stanie krzepko dzierżyć w dłoni ten niebezpieczny oręż i potrafią dobrze się nim posługiwać.

Laur zwycięstwa przypadł Polskiemu Stronnictwu Ludowemu. Widać zamiłowanie lidera partii do nowoczesnej techniki bezpośrednio przekłada się na profesjonalizm jego sztabu. Niestety, zwycięzca w rankingu stanowi chlubny wyjątek. Dalej jest już tylko gorzej i bardzo źle.

Korzystając ze szkolnej nomenklatury, koalicjant zwycięzcy, Platforma Obywatelska otrzymał ledwo, ledwo ocenę mierną. Są i tacy, którzy zdają sobie sprawę z siły internetu lecz nie do końca chcą zmieniać swój wizerunek. Wystarczy im tylko odrobinka, tak na czas wyborów. Zgodnie z tą filozofią, strony internetowe niektórych komitetów wyborczych poszczególnych partii są wykonane znacznie lepiej niż ich pierwowzory, które muszą wystarczyć nam na co dzień. Najlepszym przykładem jest tu witryna Komitetu Wyborczego Ruch Palikota oceniona wyżej niż strona samego Ruchu. Zdecydowanie najgorzej wypadł Sojusz Lewicy Demokratycznej. Tu nawet trudno jest mówić o ocenie niedostatecznej. Ugrupowanie, które pretenduje do miana nowoczesnej partii, chcącej dotrzeć do młodego elektoratu wyjątkowo się nie popisało.

Zapraszamy do zapoznania się z poniższym rankingiem oraz do przetestowania dowolnej witryny lub serwisu internetowego usługą Utilitia.pl.

Ranking zgodności ze standardami stron internetowych
10 partii i organizacji wystawiających swoich kandydatów w wyborach do Sejmu i Senatu w 2011 r.
 
Nazwa ugrupowania
Ocena w teście 

1. Polskie Stronnictwo Ludowe 
7.9
2. Prawica Rzeczypospolitej 
6.7
3. Polska Jest Najważniejsza
5.9
4. Ruch Palikota
5.8
5. Prawo i Sprawiedliwość 
5.7
6. Komitet Wyborczy Wyborców Unia Prezydentów – Obywatele do Senatu
5.1
7. Platforma Obywatelska Rzeczypospolitej Polskiej
5.1
8. Liga Polskich Rodzin
4.8
9. Nasz Dom Polska – Samoobrona Andrzeja Leppera
4.8
10. Sojusz Lewicy Demokratycznej
2.6
Powered by Utilitia.pl