Kody obrazkowe nie działają!

24 lutego 2012

obraz zawierający różne przykłady kodów CAPTCHA

Każdy z nas, raz po raz, natyka się na kody obrazkowe. Naukowcy już niejednokrotnie udowodnili, że kod CAPTHA wcale nie stanowi zabezpieczenia dla robotów sieciowych. Praktyka pokazuje, że kody obrazkowe najczęściej stają się problemem dla żywych użytkowników.

W portalu DobreProgramy.pl pojawił się artykuł pt. Na Uniwersytecie Stanforda poległ kolejny typ CAPTCHA. Opisuje on, jak łatwo, narzędzie o nazwie DeCaptha łamie wszystkie zabezpieczenia obrazkowe, w tym także animowane.

Programiści, chcąc jak najbardziej utrudnić zadanie robotom sieciowym, tworzą coraz bardziej skomplikowane kody CAPTHA. Ile razy, każdy z nas błędnie wprowadził kod z obrazka? Okazuje się, że test przewidziany jako narzędzie mogące zweryfikować czy na daną stronę próbuje dostać się człowiek czy maszyna, coraz częściej stwierdza, że to my jesteśmy robotami sieciowymi.

Zadbajmy wreszcie o dostępność!
Jeśli nie chcemy zrezygnować z zabezpieczenia CAPTHA, zamieńmy kody obrazkowe na zadania logiczne. Maszyny na pewno sobie z tym poradzą, ale przynajmniej ludzie nie będą mieli problemu z podaniem prawidłowej odpowiedzi.

Zachęcamy do lektury komentarzy, które pojawiły się pod wspomnianym artykułem.