Kolejne zmiany w prawie na korzyść dostępności coraz bliżej

2 grudnia 2013

28 Listopada europosłowie przegłosowali stanowisko Parlamentu Europejskiego w sprawie dostępności stron internetowych sektora publicznego. Co oznacza to w praktyce?

Na wstępie dodajmy, że nad dyrektywą od roku pracował europoseł Rafał Trzaskowski i to właśnie dzięki jego staraniom dyrektywa nabrała takiego, a nie innego kształtu. Przegłosowany dokument jasno i precyzyjnie mówi o wymogu dostępności wszystkich serwisów, które realizują zadania publiczne. Oprócz instytucji publicznych takich jak urzędy, czy ministerstwa, dostępną stronę będą w obowiązku posiadać wszystkie instytucje, a nawet osoby prywatne, korzystające w choćby najmniejszym stopniu z publicznych pieniędzy. Kolejna zmiana dotyczy wprowadzenia napisów na żywo w trakcie transmisji internetowych, ta usługa będzie dostępna od 2017 roku.
Jeśli stanowisko Parlamentu zostanie zaakceptowane przez Radę, czyli państwa
członkowskie, dyrektywa zostanie przegłosowana w Parlamencie Europejskim i wejdzie w życie od  1.01.2015 roku. Nie pozostaje nic innego, jak tylko trzymać kciuki, bowiem zmiany te będą z korzyścią dla nas wszystkich.