Kto zyskuje na dostępności? Każdy!

18 maja 2016

Nie rzadko jest tak, że gdy mówimy komuś o dostępności stron internetowych, a ta osoba spotyka się z tym zagadnieniem po raz pierwszy, wydaje jej się, że na zgodności stron z WCAG zyskują tylko niewidomi. Nie jest to prawdą, choć oczywiście niewidomi należą do grupy osób żywo zainteresowanych wdrażaniem dostępnych stron WWW.

Oprócz niewidomych, czy słabo widzących, na wdrażaniu wytycznych WCAG zyskują także głusi, osoby korzystające tylko i wyłącznie z klawiatury, użytkownicy o mniejszej sprawności intelektualnej, czy po prostu mniej obeznani z komputerem. A gdy przyjdzie nam skorzystać z jakiegoś nietypowego sprzętu czy oprogramowania, z pewnością także docenimy te serwisy, które spełniają światowe standardy i tworzone są zgodnie ze sztuką.
Wszystkim, którzy mają ochotę o tym fakcie przekonać się na własne oczy, polecamy 10 materiałów filmowych przygotowanych przez konsorcjum W3c.
Zamieszczone tu filmy pokazują wyraźnie, jak istotne, dla różnych grup użytkowników są różne wytyczne WCAG, aby nasza strona była dostępna nie możemy skupiać się na wybranych zagadnieniach, musimy spełniać je wszystkie.
Pierwszym krokiem na drodze do dostępności może być przetestowanie dostępności swojej strony internetowej za pomocą Usługi Utilitia, drugim kontakt z nami, zawsze chętnie pomożemy, przetestujemy, czy przeszkolimy.