Przebadaliśmy ponad 3000 stron instytucji samorządowych!

25 kwietnia 2013

Kilka miesięcy wytężonej pracy za nami, ale trzeba przyznać, że było warto, bowiem możliwość uczestniczenia w tak dużym projekcie nie zdarza się codziennie, a nasze narzędzie tym razem ponad 3000 razy zmierzyło się z dostępnością, lub jej brakiem.

Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego na swoich stronach internetowych opublikowała raport z którego jasno wynika, że większość serwisów samorządowych nie jest zaprojektowana zgodnie z wytycznymi WCAG 2.0. Oznacza to, że witryny takie nie będą dostępne dla osób o innych, niż standardowe potrzebach, na przykład starszych, lub korzystających z różnego rodzaju technologii wspomagających.

Przypomnijmy, że wszystkie instytucje publiczne, mają czas na dostosowanie aktualnie prowadzonych serwisów internetowych do wytycznych WCAG 2.0 do 2015 roku, a wszystkie serwisy obecnie tworzone, powinny te normy spełniać od samego początku.

Bez fałszywej skromności dodajmy w tym miejscu, że całość tego przedsięwzięcia udało się przeprowadzić w czasie kilku miesięcy właśnie między innymi dzięki automatyzacji procesów badania dostępności, co umożliwia Usługa Utilitia. Jest to jedyne w Polsce narzędzie, dzięki któremu możliwe jest prowadzenie badań nad zgodnością z WCAG 2.0 na tak masową skalę.

Patronat nad raportem sprawuje Rzecznik Praw Obywatelskich, a całość przedsięwzięcia została sfinansowana ze środków Fundacji Batorego oraz Banku Gospodarki Żywnościowej.