Przewodnik niepełnosprawnego kibica na Euro 2012 – Dostępny?

14 marca 2012

Fundacja TUS wraz z CAFE, europejską organizacją charytatywną pomagającą m.in. niepełnosprawnym kibicom, będzie sprawdzała i oceniała, w czterech polskich miastach goszczących Euro 2012, poziom dostępności miejsc publicznych, ważnych z punktu widzenia niepełnosprawnych kibiców. Wszystkie informacje, porady i uwagi, będą publikowane w serwisie www.niepelnosprawnik.eu. Czy jednak sam portal informacyjny jest dostępny dla osób niepełnosprawnych?

W dniu premiery portalu www.niepelnosprawnik.eu, poddaliśmy analizie osobno stronę główną jak i sto kolejnych podstron serwisu. Wynik nieco nas zaskoczył. Strona główna uzyskała ledwie 5,7 pkt. na 10,0 możliwych.

Raport z analizy strony głównej.

Raport wykazał liczne błędy w składni języka HTML. Wywołane przez nie problemy mogą dotknąć wszystkich osób niepełnosprawnych korzystających z technologii wspierających jak np. programy odczytu ekranu, aplikacje powiększające obraz czy też urządzenia zastępujące klawiaturę lub tradycyjną mysz komputerową.
Nieprawidłowości w stosowaniu etykiet formularzy oraz nieodpowiednie oznaczenie ich pól, mogą uniemożliwić osobom niewidomym jak i słabo widzącym prawidłowe wypełnienie formularza.
Występowanie na jednej stronie internetowej wielu odnośników o tej samej nazwie jest dezorientujące, szczególnie dla osób słabo widzących, które korzystając z oprogramowania powiększającego są w stanie zapoznać się tylko z niewielkim obszarem ekranu.
Błędnie zastosowany kontrast, między tekstem a jego tłem, znacznie utrudnia a w niektórych sytuacjach, może także całkowicie uniemożliwić odczytanie treści osobom z różnymi dysfunkcjami wzroku.

Ponadto analiza wykazuje szereg innych błędów, od nieprawidłowości w arkuszach CSS, po mrugające na stronie elementy, które mogą dekoncentrować, rozpraszać i utrudniać przyswojenie istotnych treści.

Powyższy raport i uwagi budzą zdziwienie z dwóch powodów. Po pierwsze, każdy chce, aby jego strona główna była wizytówką danego przedsięwzięcia. Po drugie, analiza stu podstron serwisu pokazała, że ogólna dostępność portalu jest na poziomie 7,0 na 10,0 pkt.

Raport stu podstron serwisu.

Pozostaje mieć nadzieję, iż osoby odpowiedzialne za dostępność portalu www.niepelnosprawnik.eu, postarają się by ich strona główna, osiągnęła poziom dostępności równy co najmniej, reszcie serwisu.